Jak rozpocząć budowę domu

Budowa domu to zawsze wiele pracy, którą każdy inwestor musi wykonać samodzielnie. Dobrą praktyką jest zatrudnienie dobrego i sprawdzonego architekta, najlepiej poleconego i doświadczonego przede wszystkim w sprawach urzędowych. Docierają do nas niejednokrotnie opinie, iż architekci „produkowani” obecnie przez wyższe uczelnie nie mają pojęcia o sprawach urzędowych i niejednokrotnie geodeta, kierownik budowy nadaje się znacznie ;lepiej na osobę prowadzącą naszą budowę.

Architekci są potrzebni do adaptacji budynków, do zmian wizualnych czy zaplanowania fundamentu, ale to kierownik robót, geodeta czyli osoby z praktyczną wiedzą mogą znacznie łatwiej przewidzieć jakie problemy możemy spotkać na etapie budowy własnego domu, garażu czy innego budynku.

Jeśli jednak jesteśmy zdeterminowani samodzielnie przejść proces przygotowania do rozpoczęcia prac budowlanych jako inwestor to polecamy uzbroić się w dużo cierpliwości oraz jeszcze więcej pokory i wiedzy. Dobry kierownik budowy z dużym doświadczeniem w sprawach urzędowych będzie nam w stanie pomóc i pokierować nas do właściwego urzędu z właściwym drukiem w ręku.

Po uzyskaniu już wszystkich pozwoleń nadchodzi czas robót ziemnych czyli trzeba zamówić sprawdzonego operatora koparki oraz skoordynować pracę geodetów, którzy mają za zadanie wyznaczyć dokładne punkty położenia naszego budynku w terenie.

No i czas na wjechanie koparki w celu wykonania wykopu pod płytę, ławę czy inny rodzaj fundamentu zgodny z naszym projektem.

Prace ziemne mogą zostać przerwane przez nagłe opady deszczu czy inne natury pogodowej dlatego najlepszym okresem na rozpoczęcie wykopów jest moment gdy prognozy pogody zwiastują 10-20 dni bez większych opadów i burz.

W kolejnym artykule opowiemy o tym jak zadbać o finanse i zaplanować sprawne przeprowadzenie robót celem optymalizacji kosztów robót fundamentowych.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *